A Google szempontrendszere
Egy honlap keresőtalálati helyezése a Google hivatalos közlése szerint 200 tényező alapján alakul ki, de ezen tényezők mindegyike alá átlagosan 50 szempont tartozik. A cég belső emberein kívül a rangsorolási szempontokat senki nem ismeri, de ha ezekről sejthető is jó néhány, azt végképp nem tudni, melyik tényezőnek mekkora a szerepe a találati lista kialakulásában. Ráadásul az értékelési rendszer folyton változik, új és új rangsorolási faktorok lépnek érvénybe, a keresést és értékelést végző algoritmusok pedig állandó fejlesztés alatt állnak és a gépi tanulás révén mind intelligensebbé válnak. Így a Google működése lényegében kifürkészhetetlen a kívülállók számára.
Ez nem jelenti azt, hogy a rangsorok kialakulására ne lehetnénk hatással. Bár a besorolást végző algoritmusokról senki nem tudhat biztosat, a spontán módon elért pozíciók javítása számos eljárással mégis lehetséges. Ezek közül a két legfontosabb:
A honlaptartalom optimalizálása és a linképítés
Az első, amivel eredményt érhetünk el: weblapunk létrehozásakor és megépítésekor maximálisan figyelembe vesszük a Google webmesterek részére kiadott irányelveit és ajánlásait. Ebben a nyilvános dokumentumban igen sok szempont szerepel és leginkább arra irányul, hogy a keresőszoftver minél jobban tudja térképezni a weboldalakat és hátterüket, ezen felül kellő mennyiségű információt nyerhessen az indexelt website tartalmáról. Éppen ezek az ismeretek teszik lehetővé a keresőalgoritmus számára, hogy értékesnek vagy kevésbé értékesnek minősítse a webhelyet. Világos tehát, hogy érdemes megfelelni a hivatalosan közölt elvárások közül a lehető legtöbbnek. Ugyanakkor a besorolás nem csupán a nyilvánosan közölt és inkább csak általános technikai és tartalmi kívánalmak alapján történik: a speciális kritériumok százairól a Google nem tájékoztatja a szakembereket, ám nyilvánvaló, hogy ezek mind egy átgondolt rendszerben azt a célt szolgálják, hogy az eredménylista a lehető legrelevánsabb találatokat adja ki, és a keresőben feltett kérdésre az adekvát válasz megtalálható legyen.
A honlap építőjének és optimalizálást végző szakembernek tehát kicsit a Google fejével kell gondolkodnia, azaz saját tapasztalatai alapján ki kell következtetnie, mi az, ami javíthatja egy honlap értékét. És itt az általánosságok után már belép a kulcsszavas optimalizálás: a weboldalnak nem úgy általában, hanem az előre megadott kulcsszavakra nézve kell relevánsnak lennie. A kulcsfontosságú kifejezésekre vonatkozóan tehát mindig külön is optimalizálni kell a honlap tartalmát, hogy maximálisan keresőbarát és a kulcsszavakra nézve releváns tartalmú legyen
A második mód, amellyel pozíciójavulást érhetünk el, az a linkprofil építés. A Google ugyanis nem csupán aszerint értékel, hogy mit talál egy adott webhelyen, hanem eszerint is, hogy a vizsgált tartalom mennyire fontos az internetes társadalom számára. A kiindulási elv az, hogy valamely weboldal akkor tekinthető fontosnak, értékesnek, keresettnek, ha sok egyéb oldal hivatkozik rá. Ezek a hivatkozások linkek formájában realizálódnak, és nyilvánvaló, hogy minél több és minél jelentősebb helyekről hivatkoznak egy adott oldalra, az maga is jelentőssé válik ezáltal. A linkhálózat spontán módon való felépülésére azonban egy kevéssé ismert marginális webhelynek évekig kellene várnia, ezért a Google logikájából kiindulva a szakemberek felismerték azt a lehetőséget, hogy mesterségesen hozzák létre egy-egy szájt linkprofilját. Ez egy ideig kitűnően működött, ám érthető módon a nagy keresőcég egy idő után megelégelte a linkmanipulációkat és szankcionálni kezdte ezt az eljárást: azokat a weblapokat, amelyek nem természetes úton létrejött linkháttér révén szereztek helyezést, hátrasorolással büntette. Így manapság a linképítő tevékenység csak kellő szakértelemmel, sok kreativitással és igen széles webbázisra támaszkodva végezhető, külön tekintettel kell lenni a hivatkozó oldalak jellegére, a tartalmi összefüggésekre, a linkszövegek kulcsszavas voltára és változatosságára, a linkszaporulat gyorsaságára – és lehetőleg még arra is, hogy azok az oldalak, amelyeken a backlink elhelyezkedik, maga is optimalizált legyen.
A két alapvető fontosságú tényező tehát – és ebben nagyjából minden SEO-szakember egyetért, sőt, újabban a keresőmogul mérnökei is elismerik: a belső tartalom és a külső linkek megfelelősége, relevanciája.
Ezen túl a keresőoptimalizálásnak és keresőmarketingnek számos kiegészítő eljárása, fogása, olykor trükkje létezik, amelyek külön-külön ugyan csekély hatással bírnak, ám együttesen ugyancsak befolyásolhatják egy-egy weboldal keresőtalálati pozícióját.
A fent említett két fő tényezőről és kiegészítő SEO-fogásokról a jelen portál alá tartozó cikkekből és az itt hivatkozott kapcsolódó webhelyek írásaiból nyerhetők szerteágazó és részletes ismeretek.
Helyezésjavítás – első hely a Google keresőben
Kapcsolódó szakmai blogbejegyzés a pozíciójavítás legfőbb tényezőjéről:
A Google helyezés javítás legfőbb faktorai: Keresőbarát weboldal készítése + gondos tartalomoptimalizálás + kreatív linképtés és más keresőmarketing eljárások. Fontos a releváns tartalom kialakítása – tartalmi és kulcsszavas relevancia