Google Első Hely

Első helyen az organikus Google-találatok közt. Első oldalra, első helyre kerülés honlaptartalom optimalizálás és linkprofil építés segítségével

Weboldal optimalizálás

Keresőbarát weboldal – tartalmi optimalizálás

keresőbarát weboldal optimalizálás

Weboldal optimalizálás: keresőbarát forma, releváns tartalom – top10 helyezés

Ahhoz, hogy egy honlap számára a Google top10 helyezés reális legyen, számos keresőfeltételnek kell megfeleltetni. Ezek egy része inkább formai kritérium, más része inkább tartalmi elvárás, de a legtöbb esetben ezek olyan szempontok, amelyeknek technikai és tartalmi jegyek egyidejű figyelembevételével szükséges eleget tenni. Nézzük át a fontosabbakat.

Formai és tartalmi Google-elvárás: a weboldal keresőbarát legyen

A Googlekereső szempontjából keresőbarátnak akkor nevezhetünk egy webhelyet, ha 1) látható és rejtett tartalma egyaránt feltérképezhető és értelmezhető a keresőrobotok számára; 2) a honlap attribútumai megfelelnek a Google-támasztotta elvárásoknak. Az első pont talán magyarázat nélkül is érthető, a második pont esetében azonban érdemes részletezni: melyek egy webhely attribútumai és mifélék a velük szembeni elvárások. Vegyünk sorra tehát néhány pontot.

Domain-név, URL-cím

Minden website rendelkezik saját internetes elérhetőséggel: a főoldalt általában a domain vagy egy aldomain alá sorolják be, a belső oldalak pedig ennek kiterjesztései. A jelen webrendszer egésze például az elsohely.net alá tartozik, az ide sorolt blog főoldala pedig a google.elsohely.net aldomain címen érhető el. Az a bejegyzés, amelynek szövegét a kedves olvasó most böngészi, a google.elsohely.net/weboldal-optimalizalas/ URL-cím alatt nyílik meg. A címek vizsgálata során talán a laikus számára is feltűnik, hogy ezek értelmezhető, kiolvasható internetcímek és igen szoros összefüggésben állnak az alattuk elhelyezett tartalommal. Ha a most megnyitott oldal nem az adott, hanem mondjuk a google.elsohely.net/archive_132/ cím alatt lenne található, joggal süthetnénk rá, hogy nem keresőbarát, lévén a kiterjesztése semmilyen információt nem tartalmaz a cikk tartalmát illetően (csupán azt közli, hányadik tétel az archívumban). De lehetne a helyzet ennél is rosszabb, ha a főportál a plamputty.net domain alatt lenne, a blog aldomainja pedig mondjuk tropci.plamputty.net lenne.

A domain megválasztása egy-egy honlap számára igen kényes kérdés, mérlegelni kell, hogy mondjuk egy fantázianevet választunk-e, netán cégünk nevét visszük bele – avagy igyekszünk olyan domaint regisztrálni, amely „beszédes”, és önmagában is elárul valamit az alá elhelyezett tartalomról. Hasonlóan fontos, hogy információkat tartalmazzanak az egyes belső oldalak elérési címei: éppen az olyanokat nevezzük keresőbarátnak, amelyek néhány értelmezhető szóval, szóelemmel rámutatnak az oldal tartalmára. Ha témánk a honlapoptimalizálás, akkor értelemszerűen a legjobb a /honlapoptimalizalas/ elemmel végződő URL.

Leírás és kulcsszavak

Minden honlap fejléckódjában (<head>) megadható a weboldal két fontos attrubútuma: a leírás és a kulcsszólista.

A description meta-tag megadása alapkövetelmény: itt maximum 160 karakterben adhatjuk meg az oldalunk leírását: ez lényegében egy-két mondatos tartalmi kivonat. A weboldal optimalizálás szempontjából elengedhetetlenül szükséges, hogy minden weblapnak saját, egyedileg megfogalmazott leírása legyen (ez a szöveg jelenik a Google-keresőben snippetként a linktalálat alatt), a speciális elvárás az, hogy ebben szerepeljenek azok a legfontosabb kulcsszavak, amelyekkel jó találati pozíciót szeretnénk elérni.

A keywords meta-tag fontosságát sokan kétségbe vonják, nem alaptalanul. Nem szolgálja a keresőbarát jelleg kialakítását, ha ezt az információcellát telezsúfoljuk kulcsszavakkal, esetleg olyanokat is használva, amelyek nem is szerepelnek az oldalon. Ám ha okosan válogatva elhelyezzük itt azt a 7-10 szót, amelyek összességében a honlaptartalomra jellemző kulcsszófelhőt alkotnak, akkor ez mégis segíti a keresőrobotok tájékozódását és, ha csekély mértékben is, de hozzájárulhat annak esélyéhez, hogy webegységünkkel TOP helyezést szerezzünk.

Title – az oldal neve (címe)

Az általános formai alapkövetelmény az, hogy minden weblap saját névvel rendelkezzen (amatőr honlapkészítők olykor elfelejtik a title meta tag elhelyezését a fejlécben, de az sem ritka, hogy minden oldalnak ugyanaz a neve). Ennél továbbmenően a tartalmi elvárás az, hogy az egyes weboldalak nevének meg kell ragadniuk a honlap tartalmát, lényegét. Típushiba, hogy a főoldal neve Főoldal vagy Címlap vagy Home – nyilvánvaló, hogy ezek semmit sem árulnak el tartalmukról. Ugyancsak nem közölnek információt a belső oldalak nevei, ha azok pl. Cikk1, Cikk2 vagy Page2, Page, Page3 formában követik egymást. Keresőbarátnak tehát akkor számít egy weblap, ha van egyedi, sajtát title-tagja és ez néhány szóban (és 60-nél nem több karakterben) megragadja, megnevezi azt, amiről a honlap szól. Az irodalomban, az újságírásban gyakoriak az olyan címek, amelyek a figyelemfelkeltés céljából valamelyest elrugaszkodnak a szövegtartalomtól. Az még gyakoribb, hogy olyan szóval, olyan kifejezésekkel ragadják meg a lényeget, amely az írásban nem is szerepel. A Félelem és rettegés cím alatt közzétehető olyan írás, amelyben ez a két szó egyáltalán nem szerepel – mégis megragadja egy rémtörténet lényegét. Nos, a keresőoptimalizálásban ez másként van: a Title tag tartalmának közvetlenül (nem fogalmi áttételek révén) kell megneveznie azt, amiről a website szól. Ha nem teszi ezt, akkor a cím rontja a honlap keresőbarát jellegét. Ugyanez vonatkozik a címsorokra:

H1, H2, H3 headline – címsorok

Az általános formai elvárás itt is csak annyi, hogy a honlapon legyenek címek, és az oldal felépítése legyen hierarchikusan tagolt. Keresőbarát tartalomalakításról akkor beszélhetünk, ha a címek tartalmilag a Title taghez hasonló szerepet töltenek be: a H1 főcím az oldal egészének tartalmára vonatkozik, a H2, H3 stb. alcímek pedig az alájuk sorolt szöveggel, képpel vagy más elemmel kapcsolatban nyújtanak információt. S ha már képekről szóltunk…

A grafikus elemek, képek attribútumai

A Google szoftverek egyre intelligensebbek, a képeken látható objektumokat azonban még mindig nem képesek megfelelően értelmezni, így közvetlenül azt, hogy „mi van a képen” nem képesek értékelni, így a honlapok keresőtalálati sorrendjének kialakításában a kép tényleges látványa egyelőre nem játszik szerepet. Ám a keresőalgoritmussal mégis közölhetjük, hogy mi képezi a weboldalunkon elhelyezett grafikus objektum, fotó, grafikon stb. tárgyát. Az első beszédes információhely a képfájl neve. Egy sötét szőrű kandúrt a Google nem ismer fel, de ha az oldalba tett fájl neve fekete-macska.jpg – akkor ebből már következtethet. Vannak azonban további lehetőségeink: a képhez alt és title tegeket rendelhetünk, továbbá feliratot tehetünk alá-fölé. Az alt tag megléte technikai alapkövetelmény, jól megválasztott tartalmával pedig keresőbarátabbá tehetjük weblapunkat, a boborékszöveg (title tag) és a felirat (caption) megadásával további kiegészítő infókkal egészíthetjük ki oldalunkat.

Belső linkek, kimenő linkek

A keresőrobotok leolvassák és követik a weblapunkon elhelyezett hivatkozásokat. Ezek szolgálhatják azt a célt, hogy egy adott oldalon lejjebb-feljebb ugorjunk – ezek az oldalon belüli navigáció horgonylinkei, lehetővé tehetik, hogy megnyissuk a belső oldalakat, illetve mutathatnak külső, idegen szájtokra.

A linkeknek is van két fontos attribútuma: ez maga a linkszöveg (anchor text) és a buborékszöveg (title tag tartalma). Aligha kell magyarázni, hogy ezek gondos megválasztása is segítheti a keresőbarát jelleg kialakítását. A „tovább >>”, „részletesebben, „Olvasd el ezt is”, „Kapcsolódó témák” szövegű linkek weboldal optimalizálás szempontjából ugyan nem károsak, de nem is hasznosak. Ha lapunk például a keresőmarketinggel foglalkozik, akkor a keresőbarát link valahogy így festhet: A keresőmarketing szakember weboldala. A megfelelő szöveg kialakításán túl: ha a hivatkozott webhely az adott témában releváns tartalmú és hiteles forrásnak tekinthető, akkor ezzel a hivatkozással saját weblapunk relevanciáját is növelhetjük.

Tipográfiai kiemelések, felsorolások, táblázatok

Jobban informálhatók a weboldal tartalmát illetően a keresőszoftverek, ha különböző kiemelésekkel tesszük hangsúlyossá a legfontosabb fogalmakat, állításokat. Hasznos, ha alkalmazzuk a félkövér (strong, bold)  és dőlt (italic) szövegkiemelést – természetesen csak módjával és csak a valóban kiemelésre érdemes szövegrészeknél. Nem árt, ha felsorolásban szerepeltetünk fontos kifejezéseket, mondjuk megemlítve, hogy a keresőmarketing legfontosabb elemei:

  • a keresőoptimalizálás, ezen belül
    • a weboldal optimalizálás
    • a linképítés
  • a közösségi marketing, a reklám, a pr

Vagy tovább részletezzük, hogy melyek a weboldal optimalizálás legfontosabb elemei:

  1. a feltérképezhetőség biztosítása
  2. a weboldal gyors betöltődése
  3. a szöveges tartalom optimalizálsa
  4. a releváns tartalom kialakítása

Ugyancsak hasznos lehet, ha fontos adatokat, összefüggéseket táblázatba foglalunk, a keresőalgoritmusok ezt úgy értékelik, hogy behatóan, részletesen foglalkozunk az adott témával. A táblázat is alkalmas arra, hogy az oldal tárgyához kapcsolódó kulcsszavakat a táblázat címsorában, feliratában vagy leírásában (caption, summary) szerepeltessük.

Kölcsönös megfeleltetés – relevancia

Elengedhetetlenül fontos, hogy a honlap legfontosabb elemei egymást kiegészítve, egymásnak megfeleltetve szerves egészet alkossanak és kölcsönös relevanciában álljanak egymással. A következő bejegyzésnek valószínűleg ez lesz a témája.


honlaptartalomoptimalizalas

Keresőbarát weboldal – tartalomoptimalizálás

A weboldal optimalizálás alapjai

Keresőbarát weboldal – a honlaptartalom optimalizálása. Releváns tartalmú keresőbarát honlap kialakítása a Google technikai és tartalmi feltételei szerint – alapelvárások, speciális követelmények. Tartalomoptimalizálás, domain, keresőbarát url optimalizálás, description és title meta tag, honlaptartalom optimalizálás kreatív módszerekkel 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Google Első Hely © 2016-2021 Frontier Theme