Google Első Hely

Első helyen az organikus Google-találatok közt. Első oldalra, első helyre kerülés honlaptartalom optimalizálás és linkprofil építés segítségével

A kulcsszavas relevancia

relevans-kulcsszo

A kulcsszavak kérdése a keresőoptimalizálás első számú problémakörét képezi – állítja minden SEO-szakember. Létezik ugyan általános optimalizálás, amikor a weboldalt keresőbaráttá, a Google-robotok számára jól feltérképezhetővé és értelmezhetővé tesszük, ám az optimalizáció egy pontján a munka nem az általános elvárásokra irányul, hanem speciálisan a kulcsszavakra fókuszálva zajlik, mint ahogy a keresőben sem „csak úgy” szeretnénk weblapunkat az első helyen, első oldalon látni, hanem pontosan tudjuk, mely kifejezésekre rákeresőket tekintjük potenciális látogatónknak webhelyünkön. Így hát minden alkalommal, amikor valamilyen SEO-fogalomról beszélünk, akkor a keswords fogalma kimondatlanul is ott lebeg szavaink mögött. Releváns tartalom – mondjuk például, de oda értjük, hogy a relevanciát valamely kulcsszóra nézve gondoljuk.

Nem kell ahhoz szakembernek lenni, hogy felismerjük: a honlaptartalom optimalizálásában a relevancia és a kulcsszavak viszonya kétirányú játék.

Az egyik megközelítés az lehet, hogy van egy kész honlaptartalmunk, és igyekszünk megállapítani, erre a tartalomra nézve mely kulcsszavak számítanak relevánsnak. Ezeket megállapítva szerepeltetjük őket a weblap különböző információs celláiban, például a meta-tagekben, képszövegben, továbbá meglévő előfordulásaikat az oldalon kiemeljük (például tipográfiailag vagy címbe emelve). A relevánsnak gondolt kulcsszavak szerepét ezzel még hangsúlyosabbá tesszük – így optimalizáljuk a webtartalmat.

A másik megközelítésben előre meghatározzuk a számunkra fontos kulcsszavakat, és a weboldalt eleve úgy töltjük meg szöveggel, képekkel, úgy alakítjuk a címeket, úgy végezzük el a láthatatlan beállításokat, hogy az adott kulcsszavakra nézve releváns tartalmat kapjunk.

Ebben a kölcsönös összefüggésben a releváns kulcsszavak a tartalom függvényei, a releváns tartalom viszont a kulcsszavak függvénye.

Mivel ez a kétirányúság létezik, a honlapfejlesztés is akkor lehet a legsikeresebb, ha nem nem preferáljuk sem az egyik, sem a másik megközelítést. Vagyis nem lesz könnyű dolgunk a kulcsszavakkal, ha a honlaptartalom létrehozásakor még nem döntjük el, melyek is lesznek azok, vagy ha mégis, a szövegformálásban, képválogatásban, linkek elhelyezésekor stb. nagyjából figyelmen kívül hagyjuk őket. Ha így teszünk, előfordulhat, hogy az utólag megállapított, a tartalomra nézve releváns kulcsszavak nem azok lesznek, mint amelyek eredetileg elképzeléseinkben szerepeltek. És ellenkezőleg: ha a keresőszavakat előre kiválasztjuk és a weblap építésekor mereven ragaszkodunk a használatukat előíró SEO-szabályokhoz, akkor ugyan a honlap releváns lesz szavainra nézve, de előfordulhat, hogy nem arról szól, mint amiről eredetileg szerettük volna, hogy szóljon, esetleg se füle se farka a szövegnek, szétesik a tartalma, mert nem az értelemre, logikára, stílusra figyeltünk, hanem arra, hogy naakkormost-eztakulcsszót-ebbeamondatba belefoglalom.

Éppen ezért helyes a tartalomépítésnél emlékezetben tartani a kulcskifejezéseket, de a webszöveg írásánál, hivatkozások használatánál, tábázatok, felsorolások készítésénél mégis a téma logikus és szemléletes kifejtése legyen a célunk, ne pedig a kulcsszavas relevanciára való törekvés.

Ha ez utóbbi nem megfelelő, utólag sokat javíthatunk az esetleges hiányosságokon, rossz arányokon. Semmi akadálya annak például, hogy a szöveg alatt összefoglalót helyezzünk el vagy megjegyzéseket fűzzünk hozzá, esetleg kitérőket tegyünk. Az ilyen kiegészítésekben pótolhatjuk a kulcsszavas reprezentáció hiányzó elemeit.

Hogy ez sok pluszmunkát jelent. Igaz. De hát ki mondta, hogy a kulcsszavas relevancia és a tartalmi relevancia összehangolása nem követel szakértelmet, tapasztalatot, tudást szakértői jártasságot a SEO rejtelmeiben?


Kapcsolódó cikk: Mit optimalizál a SEO-szakember?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Google Első Hely © 2016-2021 Frontier Theme